V Brně 21. 2. 2020

Zahájilo vedení města Brna systematickou likvidaci zelených ploch v Brně záměrně nebo jsou lidé ve vedení jen nekompetentní idioti?

Po zmršené „kultivaci“ parků a jiných zelených ploch, která nadále probíhá (např. zelených proluk na ulici Tábor, park Šelepka a Slovanské náměstí, kde se naprosto bezdůvodně kácely zdravé stromy a pak vysadily nekvalitní, ale za to pěkně drahé náhrady, které do konce letošního léta nejspíš stejně pozdechají…a mnoho dalších „úspěšných projektů na obnovu zeleně“) – se vedení města chystá k dalším krokům.

Na ulici Purkyňova naproti Technickému muzeu plánuje postavit největší parkoviště v Brně (přes 500 parkovacích míst). To by samo o sobě nebylo nijak zvláštní – město parkovací místa potřebuje, protože za prací sem dojíždí až 90 000 lidí denně (info od starostky KrPole z diskuze s občany 19.2.2020). Zajímavé ale je, jak rychle a proč vznikl zrovna tento projekt a byl umístěn zrovna na tento poslední velký kus zeleně široko daleko… Vedení města sice tvrdí, že je určen pro rezidenty, tomu ale nevěří ani oni sami a koncept parkoviště P+R si nahlas nedovolí říct už ani pan Kratochvíl nebo pan Leder (oba členové představenstva Brněnských komunikací, které budou stavbu realizovat) ze strachu, že by je údernější, logicky uvažující babičky z Purkyňove umlátili smotaným Královopolským zpravodajem. Ke stavbě kromě jednoho neodborného, nicneříkajícího, ale hezky namalovaného prezentačního blábolu není dostupná žádná kompletní dokumentace. Tu by mělo město vydat spíš jako omalovánky pro děti bydlící v blízkém okolí stavby, protože potom co jim zlikvidují i ten poslední kus zeleně se v místě nebude dát pořádně dýchat a místo toho, aby v létě venku zdechaly na horko, tak můžou zůstat doma a vybarvovat. Úplně upřímně si ale musíme říct, že město ani Bkom nemohli žádnou relevantní dokumentaci nikomu představit, kde by ji taky vzali – nikdo se totiž nenamáhal s nějakými odbornými studiemi – například dost zásadní dopravní studií, nebo posouzení vlivu na zdraví obyvatel, hlukovou studií apod. Město navíc veškeré námitky a dotazy obyvatel s arogancí sobě vlastní ignoruje a vesele si pokračuje s přípravou stavby. I kdyby jim náhodou došlo, že obyvatelé místa jsou voliči, kteří nejsou důležití jen pár měsíců před volbami, tak by se jim na některé otázky odpovídalo jen velmi těžko. Fakta i logika totiž stojí proti nim.

Faktem totiž je, že parkoviště se staví pro Starez a.s., který na pozemcích na Vodove vybuduje v následujících letech obrovský sportovní areál určený převážně fotbalistům. V tomto procesu nejspíš vezmou za své i zahrádky, které zatím zůstaly „nedotčené“. Dlouhý smích. To už nebude tak vadit, protože pokud jim 4 metry od zahrádkářské kolonie vyroste 6patrový betonový otevřený panelák a veškerý prach a bordel z parkujících aut bude tím pádem poletovat po okolí, tak zahrádky i cokoli na nich vypěstované bude stejně k ničemu.

Faktem je, že parkovací dům nijak nepomůže ani masovým nájezdům fanoušků fotbalu nebo účastníků kulturních akcí, stejně jako všichni ostatní autodebilové budou hledat poslední volné parkovací místo zadarmo, i kdyby to mělo trvat hodinu, protože přece místo toho nepojedou na zápas 20 minut MHD! Pokud by i přesto nějak donutili nárazové návštěvníky zaparkovat v PD, dojde k názorné ukázce toho, jak to vypadá, když myslí ten, kdo toho nejmíň ví. Kdyby si totiž vedení města nechalo udělat dopravní studii, zjistilo by, že při jimi navrhovaném umístění PD a nájezdu 300 aut (velmi optimistický odhad) po Purkyňove, téměř v jednu chvíli, s časovou dotací 10 vteřin na průjezd jednoho auta závorou, vznikne naprosto šílená dopravní situace, kterou snad dokáže psychicky unést jen Michael Douglas.

Bezpečnostní rizika spojená s umožněním parkování takto blízko fotbalovému stadionu Vám vysvětlí kterýkoli člen Hooligans – anglická fotbalová liga má ucelený seznámek čítající k miliónu kontaktů, z nichž každý je na ničení a akce, za které by se nestyděla kterákoliv neorganizovaná banda kreténů aspirujících na teroristickou buňku, specialista na slovo vzatý…a nebo zavolejte někomu z fanoušků baníčku.

Faktem je, že stavba naprosto znehodnotí kvalitu bydlení obyvatel v okolí, cenu jejich nemovitostí a bude mít katastrofické dopady na životní prostředí, zejména na teplotu okolí, prašnost a hlučnost. Faktem také je, že by se nejdřív měly namalovat modré zóny a pak provést dopravní studie a teprve na základě té by se mělo rozhodnout jak velký parkovací dům postavit, kdo jej bude využívat a kam ho umístit.

Proč to vedení města potažmo Bkom dělá? Může se přece postavit parkoviště na daleko vhodnějším místě, na konečné 12, které při troše štěstí bude možná využívat pár lidí dojíždějící za prací do Brna a možná trochu víc lidí, kteří za prací dojíždí do Technologického parku…to, že by jim parkoviště měli postavit firmy, které je zaměstnávají a ne město za peníze všech daňových poplatníků, zatím nechám stranou. Byl by naplněn koncept P+R, nezatěžovala by se ulice Purkyňova ve svém úplně nejužším místě – mezi zastávkami Červinkova a Technické muzeum, neničila by se zeleň a životní prostředí, zbytečně by se nemotivovali další lidé k tomu, aby najížděli do hustě obydlené části města…buď jsou teda ve vedení města idioti, kteří neví, co dělají a o své práci vlastně ani moc nepřemýšlí – to je ten horší případ, nebo v lepším případě za to někdo dostal pořádně zaplaceno, pak by to aspoň dávalo smysl, ať se na mě brněnští radní nezlobí, ale úplně zde nevidím třetí možnost, protože logicky to smysl fakt nedává.

Příště si společně popláčeme nad novým návrhem územního plánu města Brna, aneb proč je pro brněnské vedení zeleň sprosté slovo?

Zeleni zdar!

Věra Papírníková